Prof. Dr. Ahmet Aypay

Web Seminer: Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi Çalıştay Sonuç Raporunun Analizi
Prof. Dr. Ahmet Aypay
8 Mayıs 2018 Salı / 20.00 – 21.00

WebSeminerde, 29 Nisan 2018 Pazar Günü İstanbul’da okul yöneticileri, öğretmenler, akademisyenler, uzmanlar, STK temsilcileri ve sendika temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi Çalıştayı Sonuç Raporu,
1) Okul yöneticisinin mesleki donanımı,
2) Okul yöneticiliği mesleğinin etik ilkeleri,
3) Okul yöneticiliğine adaylık ve okul yöneticilerinin eğitimi,
4) Okul yöneticilerinin seçilmesi ve görev süresi ve
5) Okul yöneticilerinin yetkileri, hakları ve ücretleri
başlıkları altında analiz edilecektir.

WebSeminer Öncü Okul Yöneticileri Derneği Youtube Kanalı üzerinden ve kampanya web sayfası üzerinden 8 Mayıs 2018 Salı günü 20.00 – 21.00 arası canlı yayınlanacaktır.

Kanala ulaşmak için: https://www.youtube.com/channel/UCOpZQt05hUO0zJ6foBNxR2Q
Başvuru yapmak Webseminer saatinde bilgilendirme almak için kayıt olunuz.
Kayıt: http://www.oncuyoneticiler.com/basvuru.php
#WebSeminer
#OkulYöneticiliğiMeslekOlsun

Prof. Dr. Ahmet AYPAY
1991 yılında Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması programından mezun oldu. 1996 yılında The American Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisansını, 2001 yılında ise Vanderbilt Üniversitesi Peabody College’de Liderlik, Organizasyonlar ve Politika programında doktora eğitimini tamamladı. 1992-1993 yılları arasında Dicle Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, 1997-2001 yılları arasında Vanderbilt Üniversitesi, Peabody College’de asistanlık ve Vanderbilt Kamu Politikaları Enstitüsü’nde (Vanderbilt Institute for Public Policy Studies) araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2001-2004 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak, 2004-2009 yılları arasında ise doçent olarak görev yapmıştır. Dr. Aypay 2009-2017 arası, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde profesör olarak çalışmıştır.

Dr. Aypay’ın, alanıyla ilgili ulusal ve uluslararası çeşitli dergilerde yayımlanmış makaleleri, kitapları, çeviri kitapları, kitap bölümleri; toplantı, proje ve kongrelerde sunulmuş bildirileri bulunmaktadır. Eğitim yönetimi, eğitim politikaları, yükseköğretim yönetimi, örgüt teorisi alanlarıyla ilgili çeşitli akademik dergilerde editörlük ve hakemlik yapmıştır.

Dr. Aypay’ın Eğitim politikası (2015), editörlüğünü yaptığı Türkiye’de eğitim yöneticiliği ve maarif müfettişliği: Seçme, atama ve yetiştirme (2016), Türkiye’de yükseköğretim: Alanı, kapsamı ve politikalar (2015), Öğretmenlik halleri: Türkiye’de öğretmen olmak üzerine nitel bir araştırma (2014) (M. Sever ile), Bolman ve Deal’in Organizasyonları yeniden yapılandırmak (2013) (A. Tanrıöğen ile birlikte çeviri), çeviri editörlüğünü yaptığı Mintzberg’in Örgütler ve yapıları (2014), Evertson ve Emmer’in Sınıf yönetimi (2014), Scott’un Eğitim araştırma ve politikalarının eleştirel değerlendirilmesi (2014), Christensen, Johnson ve Turner’in Araştırma yöntemleri: Desen ve analiz (2015) kitapları bulunmaktadır. Bolman ve Gallos’un Akademik liderlik kitabının çevirisi tamamlanmış olup, yayınlanmayı beklemektedir. Dr. Aypay halen Türkiye’de okul müdürlüğü başlıklı bir kitap üzerinde çalışmaktadır.

Enstitü müdürlüğü, enstitü müdür yardımcılığı, dekan yardımcılığı, bölüm başkanlığı gibi idari görevlere ek olarak; üniversitede farklı kurul ve komisyon üyeliği ve üniversite dışı kamu kurumlarına danışmanlıklar yapmış, European Training Foundation (ETF) editörler kurulu üyeliğinde (2009-2011) bulunmuştur. Farklı bilimsel kuruluşlara üyelikleri olan Dr. Aypay, Eğitim Yöneticileri ve Deneticileri Derneği (EYEDDER) Yönetim Kurulu önceki iki dönem Başkanlığını, Avrupa Eğitim Araştırmaları Derneği (EERA) Konsey üyeliğini halen yürütmektedir.

Web Semineri izlemek için tıklayınız..>>