Prof. Dr. Servet Özdemir

Web Seminer / 21. yy. Okullarında Yönetici Yeterlikleri – Kimler Okul Yöneticisi Osun?
Prof. Dr. Servet Özdemir
6 Şubat 2018 Salı / 20.00 – 21.00

Akademiyi, bürokrasiyi, Türkiye sosyolojisini ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden Prof. Dr. Servet Özdemir ile “21. yy. Okullarında Yönetici Yeterlikleri” başlıklı WebSeminerde buluşacağız.

Not: WebSeminer, internet üzerinden sunulan ve katılımcıların bilgisayar, tablet, cep telefonu vb mobil cihazlarından izleyebildikleri, yazılı olarak görüş sunabildikleri ve soru sorabildikleri çevrimiçi seminerlerdir.

WebSeminer Öncü Okul Yöneticileri Derneği Youtube Kanalı üzerinden 6 Şubat 2018 Salı günü 20.00 – 21.00 arası canlı yayınlanacaktır.

Kanala ulaşmak içinhttps://www.youtube.com/channel/UCOpZQt05hUO0zJ6foBNxR2Q
Başvuru yapmak Webseminer saatinde bilgilendirme almak için kayıt olunuz.
Kayıt: http://www.oncuyoneticiler.com/basvuru.php
#WebSeminer
#OkulYöneticiliğiMeslekOlsun

Prof. Dr. Servet Özdemir
Prof. Dr. Servet Özdemir, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde 1983 yılında lisans öğrenimini, 1986 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır. 1989 yılında Selçuk Üniversitesinden Doktora derecesini almıştır. Gazi Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmış; uzun yıllar çalıştıktan sonra bir süre Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinde Eğitim Fakültesi dekanlığı görevini yürütmüştür.
Prof. Özdemir, MEB Yükseköğretim Genel Müdürlüğü (2003-2004), MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü (2004-2006) ve Milli Eğitim Akademisi Başkan Vekilliği (2006) görevlerini de yürütmüştür.
İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı, Eğitim Yönetimi Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi alanlarında çalışma yapan Prof. Özdemir, halen Başkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümünde öğretim üyesidir.


Prof. Dr. Servet Özdemir:

“Okul yöneticiliği öğretmenliğe benzemez.”

Prof. Dr. Servt Özdemir Öncü Okul Yöneticileri Derneği’nde “21. Yy Okullarında Yönetici Yeterlikleri” online bir seminer verdi.

Okul Yöneticiliği Meslek Olsun Kampanyası çerçevesinde düzenlenen web seminerde Prof Dr. Servet Özdemir “21. Yüzyıl Okullarında Yönetici Yeterlikleri” konulu bir online seminer düzenledi.

Prof. Dr. Özdemir, online seminerine, “Egitim yöneticiliğini nasıl meslekleştiririz?” sorusuyla başladı. Sanayi 4.0 döneminde rekabet edebilirlik için tartışmasız ön gereklilik olan nitelikli insan kaynağının önemi ve eğitim reformunun kaçınılmazlığını vurguladı.

Özdemir, eğitim yöneticiliğininin, meslekleşmesi gerektiğini, öğretmene ek görev olmaktan nasıl kurtarılmasını ve profesyonel bir iş olarak görülmesini sağlamak zorunda olduğumuzu belirtti.

Özdemir, meslekleşmede “liyakate, yeteneğe, uzmanlığa ve çeşitliliğe” önem verilmesi ve hareket noktasının adalet temelli olması gerektiğini vurguladı.

Özdemri şunları söyledi:

Dünyada adından söz ettirmek, dünyanın en büyük ekonomisi olmak, lider ülke olmak nitelikli insan kaynaklarından kaynaklarından geçer. Eğer nitelikli insan kaynağınız yoksa Sanayi 4.0’la birlikte rekabet sansınız da yok. Yanı aslında eğitim reformu için tam da bütün göstergeler mevcut.  Birincil olarak eğitim yöneticiliğinin meslekleşmesi, eğitim kurumlarının profesyonel kişilerce yönetilmesi gerekmektedir.

Eğitim sistemimiz ne yapmak istiyor? Bir okul teorimiz var mı? Sistemin varlık gayesi nedir? Taraflar mutlu mu? Ne yapmalıyız? Eğitimde odak noktası öğrencidir. Öğretme devrinden öğrenme devrine nasıl geçebiliriz?

Türk Devleti’nin ayakta kalması sadece yazılı basından kendilerine ulaşan hazır fikirler arasından seçim yapan değil, kendi başına düşünebilen vatandaşlara bağlıdır.  Kendi başına düşünebilen, özgür karar verebilen bireyler özgür öğrenme ortamlarında, iyi yetişmiş profesyoneller tarafından yönetilen okullarda yetişir.

Okul yöneticisi okuldaki herkese dokunabilmeli, iyi bir sosyoloji, psikoloji eğitimi almalı. Okul yöneticiliği mevzuat bekçiliği değildir. Eğitim yöneticiliği bir meslek midir yoksa mesleği öğretmenlik olan amatörler tarafından yapılacak bir iş midir? Okul yöneticiliğinin kaynağını öğretmen oluşturur. Okul yöneticiliğinin ve öğretmenliğin ortak özelliği nedir? Her ikisi de okulda geçer, onun dışında roller açısından karşılaştırıldığında  hemen hiçbir benzerlik yok.

Yöneticiliği meslek haline getirecekse uzmanlık bilgisi, hizmet öncesi eğitim, belirli lisans ve sertifikalar, giriş sınavlarıdır. Meslek standartlarının belirlenmesi gerekmektedir.

Okul Yöneticiliği Meslek Olsun Kampanyası kapsamında Öncü Okul Yöneticileri Derneği tarafından düzenlenen online seminerler 6 Mart 2018 Salı akşamı yeni bir konukla devam edecek.

Web Semineri izlemek için tıklayınız..>>