Ali Koç

Yönetici Sohbetleri: Özel Okullar Nasıl Bir Yönetici İster? / Ali Koç
28 Şubat 2018 Çarşamba / Acıbadem Koleji, Çamlıca
Program:
18.00-19.00 – İkram
19:00-20:30 – Toplantı
Ücretsiz etkinlik. Katılım için kayıt yaptırınız.
Kayıt: http://www.oncuyoneticiler.com/basvuru.php
#YöneticiSohbetleri

egitimpedia.com ve Fide Okulları kurucusu Ali Koç ile “Özel Okullar Nasıl Bir Yönetici İster?” başlıklı sohbette buluşacağız.

Not: Yönetici Sohbetleri, yönetim ve eğitim alanında tecrübeli uzmanlarla çay-kahve eşliğinde yapılan samimi sohbetlerdir. Okul ve eğitim yöneticileri, yönetici yardımcıları, zümre başkanları, öğretmenler ve eğitim/okul yöneticiliğine ilgi duyan herkes davetlidir.

Öncü Okul Yöneticileri Dernek Merkezi: 
Murat Reis Mahallesi, İcadiye Bağlarbaşı Cd. 10/2, 34664 Üsküdar /İstanbul – http://www.oncuyoneticiler.com/iletisim/

Ali Koç kimdir?
1972’de Kırşehir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Sosyoloji bölümünden 1996 yılında mezun oldu. 1997 yılında Şırnak Cizre’de sınıf öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Daha sonra felsefe grubu öğretmeni, müdür yardımcısı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim uzmanı olarak çalıştı. 2004 yılında devlet memurluğundan istifa ederek TED Batman Koleji okul müdürü olarak çalışmaya başladı. Farklı özel okullarda okul müdürlüğü ve genel müdürlüğü yapmasının ardından 2011 yılında kendi eğitim danışmanlık şirketi Likya Danışmanlık’ı kurdu. Likya Danışmanlık’ta özel okullara insan kaynakları ve kurumsal danışmanlık hizmetleri verdi. 2013 yılında, temel amacı eğitimin gelişmesine ve daha iyiye doğru evrilmesine katkı sağlamak olan fikir platformu egitimpedia.com’u kurdu. Eğitim sektörünün her alanında edindiği deneyimleriyle 2016 yılında Fide Okullarını açtı.


Ali Koç: “Okul Yöneticisi Bilgisayar Programlarının Yapamayacağı İşleri Yapabilmelidir.”

Eğitimpedia.com ve Fide Okulları kurucusu Ali Koç, Öncü Yöneticileri Derneği’nin “Okul Yöneticiliği Meslek Olsun” kampanyası kapsamında düzenlediği “Yönetici Sohbetleri” seminer dizisinde okul yöneticileri ve eğitimcilerle ile buluştu. “Özel Okullar Nasıl Bir Yönetici İster?” konulu seminer, yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

Ali Koç konuşmasında, “Okul yöneticilerinin ders programı yapmak, ders ücretlerini hesaplamak gibi bilgisayarın yapabileceği işler yerine insanı, çocuğu, toplumu anlamak ve iyi bir iletişim yönetimi sağlama gibi vizyonerlik alanında çalışmalıdır.” dedi.

Acıbadem Koleji Çamlıca kampüsünde gerçekleşen buluşmada Ali Koç, Türkiye’de özel okulların devlet okullarının imkânsızlıkları üzerine kurulduğuna, insan kaynaklarını ve özellikle yöneticilerini devlet okullarından transfer ettiğine dikkat çekti.

Okul yöneticisinin eğitimcilikten farklı yetkinliklere sahip olması gerektiğini belirten Ali Koç, iyi bir yöneticinin dengeli ve dengeleyici, rutinleri olan, önceliklendirmeyi beceren ve işleri delege edebilen kişi olduğunu” belirtti. Bu yetkinliklere haiz olmayan okul yöneticilerinin “karar yorgunu” olduklarını, iş ve yaşam dengesini kuramadıklarını, sıkça etik ihlal yapmak zorunda kaldıklarını, inovasyona vakit bulamadıklarını, veliye, çocuğa, öğretmenine, çalışanına, ailesine ve kendisine yeteri kadar ve nitelikli zaman ayıramadığını, bunun da kuruma ve kendisi için başarısızlığa yol açtığının altını çizdi.

Okul yöneticilerinin, gündelik rutinleri yapmak ve sağa sola koşturmak için çok pahalı bir çalışan olduğuna dikkat çeken Ali Koç, yöneticinin, aklı, zekâsı, vizyonu ve hayata geniş bir perspektiften bakabilme yeteneği sebebiyle istidam edildiğini, kurumuna bu katkıyı sağlayamayanların iyi bir yönetici olarak kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Ali Koç’un semineri, Öncü Okul Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Eğitimi Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. İbrahim Hakan Karataş’ın ve Acıbadem Koleji Genel Müdürü İdris Topçuoğlu’nun hediye ve çiçek takdimleri ile sona erdi.

Öncü Yöneticiler tarafından “Okul Yöneticiliği Meslek Olsun” kampanyası kapsamında her ayın son çarşambası gerçekleşen Yönetici Sohbetleri 24 Mart Çarşamba akşamı yeni bir konuk ile devam edecek.

Yönetici Sohbetini izlemek için tıklayınız..>>