Muhammet Yılmaz

Yönetici Sohbetleri: Öğretmenler Nasıl Bir Yönetici İster?
Muhammet Yılmaz
28 Mart 2018 Çarşamba / Dernek Merkezi

Program:
18.00-19.00 – İkram
19:00-20:30 – Toplantı
Ücretsiz etkinlik. Katılım için kayıt yaptırınız.
Kayıt: 
http://www.oncuyoneticiler.com/basvuru.php
#YöneticiSohbetleri
#OkulYöneticiliğiMeslekOlsun

Öncü Okul Yöneticileri Dernek Merkezi:
Murat Reis Mahallesi, İcadiye Bağlarbaşı Cd. 10/2, 34664 Üsküdar /İstanbul – http://www.oncuyoneticiler.com/iletisim/


Muhammet Yılmaz:

“Öğretmenler, öğretmenlikten kaçan okul yöneticilerine saygı duymuyor!”

Muhammet Yılmaz, “İşini ciddiye alan öğretmenler, öğretmenlikten kaçan, sınıfı yönetemeyen okul yöneticilerine saygı duymuyor” dedi.

Öğretmen ve Yazar Muhammet Yılmaz Öncü Okul Yöneticileri Derneğinde okul yöneticileri ile buluştu. Öncü Yöneticilerin aylık Yönetici Sohbetlerine konuk olan Yılmaz, “Öğretmenler Nasıl Bir Yönetici İster?” konulu bir söyleşi yaptı.

Dernek Merkez ofisinde gerçekleşen buluşmada Muhammet Yılmaz, Dünyada eğitim sistemlerinin çoğunun, sermayenin ve sistemi elinde bulunduranların kontrolü altında olduğunu ve bu durumun her geçen gün daha fazla etkisini hissettirdiğini söyledi. Prusya kaynaklı okul modelinin artık yaşadığımız çağa uygun olmadığını vurgulayan Yılmaz, Gelecekbilimcilerin öngörülerine göre insanların, insan olma niteliklerini büyük ölçüde kaybedecekleri bir geleceğe doğru ilerlediğimizi ve sermayeyi elinde bulunduran küçük zümrelerin yönettiği yapay zekaların egemen olduğu bir dünyaya doğru ilerlediğimiz öngörüsünü paylaştı.

Türkiye’de “Bir öğretmen nasıl bir yönetici ister?” sorusunu, işini yeterince iyi yapamayan okul yöneticilerinin yine işini yeterince iyi yapamayan öğretmenlere sormasının bir tezat teşkil ettiğini belirtti.

Öğretmenlerin okul yöneticileriyle çoğunlukla özlük hakları ve okul binasının fiziki sorunların giderilmesi hususlarında muhatap olduklarını ancak eğitim-öğretime ilişkin iletişimlerinin olması gerekenden çok az olduğunu vurgulayarak, “Okul yöneticisinin işinin özü, eğitim liderliğidir” dedi. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Sınıftan kaçan, sınıfı yönetemeyen bir okul yöneticisine öğretmen saygı duymuyor. Bulunduğu yeri hak etmeden gelen bir okul yöneticisine öğretmen saygı duymuyor. Yasal statü ve yetkisine dayanarak iş buyuran ya da korkutan okul yöneticisine öğretmen itibar etmiyor. Öğretmen kendisi ile aynı yolu yürüyen, takım arkadaşlığı yapan, öğretmenleriyle birlikte çözüm arayan okul yöneticileri istiyor. Öğretmenler için iyi bir okul yöneticisinin en belirgin görünür özelliği ise iyi bir iletişim becerisine sahip olmasıdır.”

Söyleşisini katılımcıların soru ve görüşleriyle zenginleştiren Muhammet Yılmaz, okul yöneticilerinden neden okul yöneticisi olduklarını tekrar sorgulamaları gerektiğini isteyerek bir okul yöneticisinin ayırıcı özelliğinin eğitim-öğretime liderlik yapma, öğrenme süreçlerini iyileştirme olduğunun altını çizdi. Derneğimizce yürütülen “Okul Yöneticiliği Meslek Olsun” kampanyasını da takip ettiğini belirten Yılmaz, kampanyanın özünün okul yöneticilerinin “öğretim liderliği” yetkinlikleri üzerine odaklanması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Türkiye’deki eğitim politikaları, politika geliştirme süreci, eğitimin makro ve mikro yönetimi gibi güncel tartışmalar ile mesleğin geleceğine ilişkin öngörülerini de paylaşan Muhammet Yılmaz, eğitim konusunun çok yönlü bir yaklaşımla ve farklı kesimlerin katılımıyla kökten tartışılması gerektiğini belirtti.

Öncü Yöneticiler tarafından “Okul Yöneticiliği Meslek Olsun” Kampanyası kapsamında her ayın son çarşambası yapılan Yönetici Sohbetleri 25 Nisan Çarşamba akşamı yeni bir konuk ile devam edecek.